გზა მეგობრობიდან მტრობამდე - მაკგრეგორისა და ხაბიბის ბევრისათვის უცნობი ისტორია
შესაძლოა მკითხველისთვის აღმოჩენა იყოს, რომ ორი საუკეთესო მებრძოლი ერთ დროს მეგობრები იყვნენ. განსაკუთრებით კი ხაბიბ ნურმაგომედოვი გამოირჩეოდა კარგი დამოკიდებულებით კონორის მიმართ. მან ირლანდიელთან ერთ-ერთი ორთაბრძოლის შემდეგ ფოტოც გადაიღო და ტვიტერზე დადო. ის კონორის შესახებ წერდა, რომ მაკგრეგორი შთამბეჭდავი და საშიში მოჩხუბარი იყო. ეს ყველაფერი მაშინ ხდებოდა, როცა კონორი ნახევრადმსუბუქ წონით კატეგორიაში გამოდიოდა, ხაბიბი კი მსუბუქ კატეგორიაში დომინირებდა. სიტუაცია ორ მებრძოლს შორის მაშინ აირია, როცა კონორმა დივიზიონის შეცვლა გადაწყვიტა და ნახევრადმსუბუქიდან მსუბუქ წონით კატეგორიაში გადაბარგდა. ამ ცვლილებამ ხაბიბის დიდი უკმაყოფილება გამოიწვია, რადგან მიუხედავად წაუგებელი სერიებისა, მისი პოპულარობა კონორთან მიახლოებულიც არ იყოს. კონორ მაკგრეგორმა მსუბუქ წონით კატეგორიაში მალევე მიიღო საჩემპიონო ორთაბრძოლის უფლება, ხაბიბი კი ქამრისთვის ბრძოლას ზოგჯერ ტრავმების, ზოგჯერ კი UFC-ს გადაწყვეტილების გამო ჩამოშორდა. ამ სიტუაციამ ხაბიბ ნურმაგომედოვის უკმაყოფილება გამოიწვია და მან კონორი არაერთხელ გამოიწვია ჩხუბში. ის ირლანდიელ მებრძოლს მოიხსენიებდა, როგორც "ქათამს", "ბურგერ კინგს", "დანებების მანქანას" (Tap Machine), რაც ძირითადად კონორის სარეკლამო აქტივობით იყო გამოწვეული. 2016 წლის 12 ნოემბერს, როდესაც კონორი ედი ალვარეზს უნდა შეხვედროდა, ხაბიბი და კონორი ერთმანეთს დერეფანში შეხვდნენ, რასაც დაძაბულობა მოჰყვა. ამ პერიოდში კონორ მაკგრეგორმა UFC-ში პაუზა აიღო და მთელი ყურადღება ბოქსსა და ფლოიდ მეივეზერთან გასამართ მატჩს დაუთმო. საერთო ჯამში კონორს ორ წლიანი პაუზა გამოუვიდა და პასიურობის გამო ჩემპიონის ტიტულიც ჩამოერთვა. ამასობაში ხაბიბი გამარჯვებების სერიას აგრძელებდა და საბოლოოდ ქამარიც მოიპოვა, თუმცა ამით არ დაკმაყოფილებულა. ის საჯაროდ სთხოვა დენა უაითს (UFC-ს) პრეზიდენტს კონორთან შეხვედრის ორგანიზებას. "მინდა, რომ შენს ბიჭს სახე გავულამაზო", - ეუბნებოდა ხაბიბი დენას. მათი ურთიერთობის დაძაბულობამ პიკს 2018 წლის აპრილში მიაღწია.
კონორის შეტაკება ხაბიბის ავტობუსზე და ბრძოლის დაანონსება
2018 წლის აპრილში კონორ მაკგრეგორი UFC-ს ავტობუსს დაესხა თავს, რომელშიც ხაბიბ ნურმაგომედოვი იჯდა. ავტობუსს სპორტსმენები UFC 223-ის პრესკონფერენციაზე მიჰყავდა, რა დროსაც ავტოფარეხში ირლანდიელი მაკგრეგორი თავის მეგობრებთან ერთად გამოჩნდა და ავტობუსს სხვადასხვა ნივთები დაუშინა. ამ შემთხვევას ერთი დაზარალებული მებრძოლი მოჰყვა, თუმცა კონორს კანონთან პრობლემები შეექმნა. ჩნდება კითხვა, რატომ მოიქცა კონორი ასე? - კონორს ჰყავს ერთი ძალიან ახლო მეგობარი, არტიომ ლობოვი, რომელმაც ხაბიბის შესახებ ვიდეო ჩაწერა. ვიდეოში ლობოვი ხაბიბს აკრიტიკებდა, რაც დაღესტანელს ძალიან არ მოეწონა. აპრილში ლობოვი და ხაბიბი ერთმანეთს შემთხვევით გადაეკვეთნენ, რა დროსაც ხაბიბმა ვიდეოს გამო ლობოვს "პასუხი მოსთხოვა" და გაულაწუნა კიდეც. ეს რომ კონორ მაკგრეგორმა შეიტყო, გადაწყვიტა ხაბიბისთვის ჭკუა ესწავლებინა და მეგობრებთან ერთად მივარდა იმ ავტობუსს, რომელშიც ხაბიბი იჯდა. კონორი მიმართავდა მას, რომ ავტობუსიდან ჩამოსულიყო და პირისპირ დაემტკიცებინა მისი "კაცობა", თუმცა ხაბიბს ავტობუსიდან ჩასვლის საშუალება დაცვამ არ მისცა. ინციდენტის შემდეგ ხაბიბმა კონორი კიდევ ერთხელ გამოიწვია. "უბრალოდ მომწერე მისამართი", - მიმართა დაღესტანელმა მაკგრეგორს. ეს იყო მომენტი, როდესაც მთელი მსოფლიო დარწმუნდა, რომ კონორის და ხაბიბის ორთაბრძოლა აუცილებლად შედგებოდა. скачать dle 12.1